Finał krajowy Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych za nami.

XXVIII finał krajowy Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych za nami. Obiektywnie patrząc uczestnictwo czterech naszych klubowiczów w tym finale było niemałym sukcesem. Nie każdy, bowiem ma szanse stanąć w szranki z najlepszymi matematykami w kraju, na imprezie takiej rangi. Jeszcze raz gratuluje nam startu w finale.

Pomimo tego wyjechaliśmy z Wrocławia z niedosytem. Ja osobiście potrzebowałem paru godzin, aby dojść do siebie po tym, gdy zobaczyłem, jakie błędy przytrafiły mi się w odpowiedziach i które treści zadań zostały przeze mnie źle odczytane. Nie wygraliśmy konkursu, ale zdobyliśmy ogromne doświadczenie, które zaowocuje w przyszłych wydarzeniach naszego życia – nie mam, co do tego wątpliwości. Zakończe cytatem podesłanym mi dziś przez moją małżonkę:
„Zdarzyło się, że nie osiągnołeś jakiegoś celu? Bywa, ale zobacz, ile osiągnołeś po drodze…”

Po mojej głowie już chodzi wiele pomysłów, jak wykorzystać to doświadczenie, ale o tym przy kolejnej okazji.

Na koniec podzielę się z wami zadaniem, którego rozwiazywanie przyniosło mi najwięcej radości:

Super waza.
Przedsiębiorstwo wynalazło model „supermocnej” wazy. W bardzo wysokim budynku przeprowadza się test, aby sprawdzić jakie jest najwyższe piętro, z którego można upuścić wazę nie powodując jej stłuczki po upadku na ziemię. Wiadomo, że jest to piętro co najmniej pierwsze i co najwyżej szesnaste i jest takie samo dla wszystkich waz. Waza może być puszczana dużą liczbę razy nie tłukąc się, nie zmienia to w niczym jej technicznych właściwości. Przedsiębiorstwo dało pracownikowi przeprowadzającemu test 2 wazy, które ma prawo stłuc. Jaka jest liczba prób, co najmniej, w przypadku najbardziej niekorzystnym, która gwarantuje ustalenie najwyższego piętra, z którego upuszczona waza nie rozbije się o ziemię?

Uwaga: parter budynku uważa się za piętro nr 0.